Готуємося до Великодня. Розписуємо українські писанки (ВІДЕО)

Кожна українська писанка – це витвір мистецтва. Традиція розпису писанок до Великодня в різних регіонах України має свої особливості. Для різних територій характерний різний вид візерунку, кольоровою гами і технології розпису. Наприклад, полтавські писанки фарбують у білі, жовті та зелені кольори. На Чернігівщині використовують білі, червоні та чорні, а на Прикарпатті писанки роблять у жовтих, оранжевих, червоних та чорних тонах.

На Гуцульщині набула поширення техніка розпису яєць із використанням писачка та воску. На півдні Поділля та на Буковині використовують техніку «скрапленого» малюнка – на яйце наносять крапелі воску. На Прикарпатті та Волині поширені техніки «шкрябання» та «фарбування», звідси походять і назви писанок – великодні «яйця», «мальованки», «галунки». Крашанки появилися на Україні пізніше, ніж писанки. Їх варять і фарбують в один тон у природних барвниках. Крашанки можна їсти, писанки ж українці не варили і не вживали в їжу.

Перед розписом писанки, майстер повинен уявити майбутню писанку та скласти певну схему розташування орнаменту на поверхні яйця. Важливо набратися терпіння та виконувати кожен крок послідовно. Від простішого елементу до більш складного, від загального орнаменту до деталей, від світлих кольорів до темніших.

Принцип розпису писанок

Принцип розпису українських писанок полягає в тому, що на поверхню яйця розтопленим воском наноситься малюнок. Застиглий на яйці віск надійно захищає поверхню від попадання на неї барвників або відбілювача. Таким чином, коли наноситься віск на біле яйце – то на готовій писанці це місце буде білим, коли ми пишемо воском по будь-якому іншому кольорі – то малюнок цього кольору ми і отримаємо на готовій писанці.

Кольори на писанки отримують накладенням одного кольору на іншій, від світлого до темного. Після кожного фарбування, на писанці зафарбовуються воском частини орнаменту, колір яких необхідно зберегти й шар за шаром на яйці народжується задуманий майстром візерунок. В кінці, коли вже нанесені всі шари фарби, яйце нагрівають і акуратно знімають віск.

Перш ніж приступити до розпису української писанки, необхідно приготувати все, що для цього в буде потрібне:

яйця, писачкок, бджолиний віск (парафін не підходить для цих цілей), олівець, кілька м’яких ганчірочок, барвники, пів-літрові баночки для барвників (можна обрізати пластикові пляшки), оцет, важки (для цього зазвичай використовують скляні баночки від медикаментів), ложка з нержавіючої сталі.

Як розписати українську писанку

Розпис писанки складається з таких етапів:

1) Приготування барвників

Для фарбування писанок можуть бути використані як природні барвники, так і синтетичні.

Найбільш часто зараз використовують анілінові барвники (бажано для вовни). Готують їх так: пів пакету барвника (1/2 чайної ложки) засипається в банку і заливається, приблизно 300 мл. кип’ятку, після того як вода трохи охолоне, додається столова ложка оцту і чайна ложка солі. Найбіль сприятлива для фарбування писанок температура барвників – 20-25 градусів.

Увага!
– Писанки, пофарбовані аніліновими барвниками не можна вживати в їжу. Щоб розфарбовані писанки були їстівні потрібно використовувати харчові або натуральні барвники.

2) Підготовка яйця до малювання

Для писанки найчастіше беруть біле куряче або гусяче яйце, рідше використовують перепелине. Бажано щоб поверхня яйця була гладкою, без ямок і не мала тріщин.

Яйце необхідно добре вимити, дати обсохнути. Рекомендується для видалення жирів з поверхні яйця перед роботою почистити його харчовою содою, акуратно наносячи її за допомогою зубної щітки, а потім змити теплою водою.

Іноді яйце видувають, тоді воно може дуже довго зберігатися. Щоб видути яйце треба надфілем проробити дірочки з гострих сторін. Потім найкраще скористатися медичним шприцом з голкою. Для цього голка вставляється в один з отворів до упору, а потім повільно шприцом подається повітря. Після яйце промивається водою за допомогою шприца і сушиться.

3) Розмітка поверхні яйця

Вибравши візерунок писанки приступаємо до розмітки поверхні яйця. Для цього нам знадобиться олівець, за допомогою якого будемо розмічувати яйце. Слід від олівця потім зніметься разом з воском.


rozmitka-pysanky

На початку не варто вибирати складний візерунок. При розмітці яйця, як і при подальшій роботі писачком, бажано щоб руки спиралися на стіл. Яйце беруть у ліву руку, а олівець в праву (якщо ви лівша – то навпаки), таким чином, щоб мізинець правої руки уперся по центру яйця, і починають розмічати яйце, обертаючи його навколо осі, при цьому мізинець служить свого роду циркулем. Таким чином, на поверхні яйця отримують рівну, замкнуту лінію. Чим швидше ви обертаєте яйце, тим рівніше виходить лінія.
Коли проведені перші чотири лінії, поверхню яйця необхідно розділити по екватору.

У результат на поверхні яйця повинна вийти сітка з трикутників, в які вже легко буде вписувати вибраний орнамент. Якщо з першого разу не вийшло акуратно і рівно розмітити яйце, не варто засмучуватися; слід від олівця можна видалити вологою харчовою содою і провести потім лінію знову.

4) Нанесення воску на необхідні частини

Отже, коли все готове, приступаємо до розписування писанки та починаємо працювати в такій послідовності:

jak-rozpysaty-pysanku

1. Наносимо олівцем розмітку на поверхню яйця.

2. Якщо яйце було видуте, то необхідно закрити отвори воском. Для цього гріємо писачок з воском, торкаємося краю отвору писачком, поки не почне з голки витікати віск, який і затягне отвір.

3. Перед нанесенням воску на писанку потнібно помити руки. Яйце беруть лівою рукою, у правій руці – за ручку треба взяти писачок. Необхідно запам’ятати, що віск треба брати тільки правою рукою. Попередньо поклавши шматочок воску в писачок, гріємо його над вогнем свічки або електроплити.

4. Акуратно, тримаючи голку перпендикулярно поверхні та намагаючись не відривати її від яйця, наносимо потрібний візерунок. Лівою рукою провертаємо майбутню писанку.

5. Опускаємо яйце, на якому знаходяться лінії та візерунки, нанесені воском, в оцет, щоб знежирити поверхню. Як тільки з’явилися перші пухирці на яйці – відразу його треба витягти.

6. Опускаємо у фарбу, найчастіше – жовту. Якщо яйце було видуте, його треба придавити ложкою, або невеликою пляшечкою з піском.

7. Коли писанка набрала колір, її витягують з фарби, промивають під протічною водою, і кладуть на білу розстелену ганчірку та чекають поки поверхня висохне.

8. Суху жовту писанку беруть лівою рукою, і писачком наносять елементи, які повинні залишитися жовтими. Під віск не потрапить інша фарба і тому, вони залишаться жовтими.

9. Писанку опускають в більш темну фарбу. Найчастіше це – червона, але може бути і зелена чи синя. Треба запам’ятати, що червоний і синій із зеленим не перекриваються. Тому треба знати, що якщо вибрати червоний колір, то синього і зеленого доведеться уникнути. Хоча існують спеціальні техніки для їх поєднання.

10. Після того як писанка набрала колір, її витягують, промокають ганчірочкою або тримають під протічною водою, і залишають висохнути.

11. Беремо суху червону писанку і воском, з розігрітого писачка заповнюємо ті ділянки, які хочемо залишити червоними.

12. Опускаємо писанку в коричневий, фіолетовий або чорний колір.

13. Коли вона набрала колір, її витягуємо, промокаємо серветкою, ганчірочкою або тримаємо під проточною водою, а потім даємо їй висохнути.

5) Зняття воску
Зняти віск можна трьома способами:

а) На свічці. Запалюють свічку, писанку тримають збоку від вогню, щоб її не закоптити, і акуратно підігрівають. Як тільки віск починає плавитися, витираємо його ганчіркою, повертаючи писанку.

б) На електроплиті. На електроплиті ставимо бляшану коробочку. У неї кладемо писанку, і постійно перевертаючи її дерев’яною паличкою, даємо можливість розплавитися воску. Як тільки віск стек, беремо писанку ганчірочкою, складеної в декілька разів, і витираємо її від залишків воску.

в) У духовці. Готові писанки складають на деко, який застеляють ганчіркою, і ставлять у холодну духовку. Коли вона почне грітися, віск з писанок почне танути. Їх треба витерти, знявши залишки воску.

Увага! Якщо для писанки використовувалося я видуте яйце, то перед зняттям воску необхідно відкрити за допомогою голки або писачком отвори, інакше при нагріванні писанка може тріснути.

Джерело: how-to-do.org