Левомеколь: інструкція, показання, спосіб застосування

Комбінований препарат для місцевого застосування з антимікробною, репаративною та протизапальною дією. Хлорамфенікол, що входить до складу препарату, чинить антимікробну дію, механізм якої пов’язаний з порушенням синтезу білків мікроорганізмів. Діє бактеріостатично, активний відносно грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів (стафілокок, стрептокок, синьогнійна і кишкова палички). Метилурацил прискорює процеси клітинної регенерації, сприяє рубцюванню ран і має протизапальну дію.

Поліетиленоксидна основа адсорбує рановий ексудат, потенціює активність лікарських речовин. Препарат легко проникає в тканини без пошкодження біологічних мембран, однак ступінь системного всмоктування після застосування препарату на шкіру, рани і слизові оболонки невідома.

Склад і форма випуску

Діюча речовина: 1 г мазі містить хлорамфенікол 7,5 мг, метилурацил 40 мг.

Допоміжні речовини: поліетиленгліколь 400, поліетиленгліколь 1500.

Мазь випускається в тубах по 40 г або 25 г.

Основні фізико-хімічні властивості: мазь білого або білого зі злегка жовтуватим відтінком кольору, однорідної консистенції.

Фармакотерапевтична група. Засіб для лікування ран і виразкових поразок. Код АТС D03A X.

Показання

  • Гнійні рани;
  • трофічні виразки;
  • гнійно-запальні захворювання шкіри;
  • фурункули; 
  • опіки 2-3 ступеня.

Протипоказання

Індивідуальна підвищена чутливість до компонентів препарату. Псоріаз, екзема, грибкові ураження шкіри.

Фармакокінетика. Не вивчалася.

Застосування

Мазь Левомеколь призначена для зовнішнього застосування у дорослих і дітей віком старше 3 років.

Маззю просочують стерильні марлеві серветки, які накладають на рану. Можливо введення мазі в гнійні порожнини через катетер (дренажну трубку) за допомогою шприца. У цих випадках мазь Левомеколь попередньо підігрівають до 35-36 °C.
Мазь застосовується з першої доби пошкодження протягом 4 днів. Гіперосмолярну мазь Левомеколь не рекомендується застосовувати довгостроково, тому що вона здатна викликати осмотичний шок в непошкоджених клітинах. На 5-7-у добу лікування рекомендується змінити мазь на препарати, що відновлюють цілісність пошкодженої тканини.

Особливості застосування

Застосування антибактеріальних засобів для зовнішнього застосування може призводити до сенсибілізації шкіри, що супроводжується розвитком реакцій підвищеної чутливості при подальшому застосуванні даного препарату зовнішньо або у вигляді лікарської форми системної дії.

При наявності гною або некротичних мас антибактеріальна дія препарату зберігається. Не допускати попадання мазі на слизову оболонку очей. 

При тривалому (довше 1 місяця) застосуванні препарату необхідно здійснювати контроль стану периферичної картини крові.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу.
Застосування в період вагітності або годування груддю. Застосування препарату в період вагітності або годування груддю можливе, якщо, на думку лікаря, очікуваний позитивний ефект для матері перевищує потенційний ризик для плода/дитини.

Діти. Застосовувати дітям з 3 років.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Не впливає.

Побічні ефекти

При застосуванні препарату можливий розвиток алергічних реакцій, в тому числі шкірні висипання, свербіж, відчуття печіння, місцевий набряк, гіперемія, ангіоневротичний набряк, кропив’янка, дерматит; можлива загальна слабкість. У таких випадках застосування мазі необхідно припинити і звернутися до лікаря.

Взаємодії

Небажано одночасне застосування з препаратами, які пригнічують кровотворення: сульфаніламідами, цитостатиками, похідними піразоліну; сдіфенілом, барбітуратами, етанолом.

Одночасне застосування препарату серітроміціном, олеандроміціном, нистатином і леворином підвищує антибактеріальну активність лініменту, а з солями бензилпеніциліну – знижує.
Левомеколь і алкоголь. Якщо людина одночасно прийняла алкоголь під час терапії, побічних реакцій не виникає. Етиловий спирт не поширюється на шкірні поверхні, тому не впливає на якість мікрофлори, розвиток інфекції. Навіть якщо людина приймає етанол в великих концентраціях, лікар не заборонить продовження лікування маззю.

Передозування

При передозуванні можуть посилюватися побічні ефекти препарату. Тривале (понад 5-7 діб) зовнішнє застосування часто призводить до контактної сенсибілізації, яка супроводжується розвитком реакції підвищеної чутливості при подальшому застосуванні препарату зовнішньо або у вигляді лікарських форм системного застосування. Терапія симптоматична.

Термін придатності. 2 роки.

Умови зберігання. При температурі не вище 25 ° С

Категорія відпуску. Без рецепта.

Виробники:

  • Борщагівський ХФЗ, НВЦ, ПАТ, м. Київ, Україна
  • Віола, ФФ, ПрАТ, м. Запоріжжя, Україна
  • Червона зірка, ХФЗ, ПАТ, м. Харків, Україна
  • Лубнифарм, ПАТ, м. Лубни, Полтавська обл., Україна
  • Фармак, ПАТ, м. Київ, Україна