В Україні заснували мистецьку премію імені Бориса Возницького

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький Арсенал”, Львівська Національна галерея мистецтв та Благодійний фонд “Мистецький Арсенал” виступили співзасновниками Премії імені Бориса Возницького “За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи”.

18 квітня 2013 року відбудеться офіційне оголошення Премії імені Бориса Возницького “За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи” та складу Експертної ради Премії.

Борис Возницький

Премія імені Бориса Возницького є унікальною за своєю концепцією, вона покликана підкреслити соціальну значущість музейної діяльності, сприяти консолідації професійної спільноти та надати підтримку активним й талановитим музейним працівникам. Премія вшановує пам’ять видатної особистості – Бориса Григоровича Возницького (1926-2012), Героя України, мистецтвознавця, директора Львівської національної галереї мистецтв, академіка Української академії мистецтв, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, заслуженого працівника культури України та Польщі, президента Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM), доктора honoris causa, Голови Музейної ради при НКММК “Мистецький Арсенал”, засновника Благодійного фонду “Мистецький Арсенал”.

Борис Возницький – знакова постать для українського музейництва, чия подвижницька професійна діяльність забезпечила його незаперечний авторитет серед українських та іноземних колег. За ініціативи Бориса Возницького засновано нові художньо-меморіальні музеї: Музей першодрукаря Івана Федорова, Музей-садиба Шашкевича, Музей “Русалки Дністрової”, Музей найдавніших пам’яток Львова, Музей Пінзеля;  відновлено замки Галичини: Олеський, Золочівський, Підгорецький та Свірзький. Борисом Возницьким віднайдено і врятовано десятки тисяч творів мистецтва, зроблено численні наукові відкриття, серед яких –  творчість Іоганна Георга Пінзеля.

Премією відзначатимуться музейні працівники, дослідники, науковці, збирачі-ентузіасти, музейні колективи, які своєю діяльністю сприяли виявленню, фіксації, збереженню та популяризації національної культурної спадщини, формуванню та збереженню музейних колекцій, створенню новітніх експозицій, реалізації освітніх проектів, застосуванню інноваційних форм діяльності, інституалізації та популяризації музейної сфери. Право висувати кандидатури на здобуття Премії матимуть громадяни України, представники музейних колективів, закладів культури, творчих спілок, бібліотек, університетів, книжкових видавництв, засобів масової інформації тощо.

Наталія Заболотна, генеральний директор НКММК “Мистецький Арсенал”: “Борис Григорович Возницький – постать, поза усіма сумнівами, виняткова для української музейної справи. Завдяки його подвижницькій праці історія українського мистецтва поповнилася численними сторінками, йому ми завдячуємо збагаченням національної культурної скарбниці десятками тисяч унікальних пам’яток. Серед них – твори Іоганна Георга Пінзеля, які нещодавно тріумфально експонувалися в Луврі. Українська культура відчула непоправну втрату, коли минулого року Борис Григорович нас покинув. Відчуваючи моральний обов’язок вшанувати пам’ять видатного діяча, ми прийняли рішення про заснування Премії, аби взірець його діяльності і надалі надихав та стимулював музейну спільноту. Адже музейна справа в Україні найбільше завдячує самовідданій праці ентузіастів, які, незважаючи на жодні обставини, продовжують зберігати та відкривати нашу культурну спадщину для майбутніх поколінь. Борис Григорович стояв біля витоків створення Мистецького Арсеналу, і мені випала честь та велика радість тісно співпрацювати із ним у створенні унікальних експозицій у Києві. Я завжди відчувала дружнє плече підтримки Вчителя”.

Генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Разінкова Лариса: “Борис Возницький належить до тієї плеяди музейних працівників, діяльність яких помітною сторінкою увійшла в історію української культури, де посідає чільне місце. Неординарність, віртуозність і далекоглядність підходів у розбудові музейної справи, багатоваріантність та глибина його інтересів знайшли своє втілення в цілому ряді реалізованих проектів, ініціатив, починань. Це і відкриття нових музеїв, які працюють як відділи галереї, це тисячі врятованих пам’яток культури, це велика наукова і виставкова діяльність. З третього грудня 1962 року почався зв’язок Бориса Возницького з галереєю, який закінчився через 50 років тільки з його трагічною загибеллю. За ці роки галерея стала одним з найбагатших музеїв України, колекція якого налічує понад 63 тисячі творів світового та національного мистецтва від найдавніших часів до наших днів. Возницький Б.Г. – постать знакова завдяки таким зберігаються пам’ятки епохи, плекається культура, забезпечується майбутнє.
Заснування премій імені Бориса Возницького буде гідним вшануванням його пам’яті, його вагомого внеску у національне відродження України, подвижницьку працю на ниві збереження культурної спадщини, музейної справи”.

Оголошення лауреата та вручення Премії імені Бориса Возницького “За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи” відбуватиметься раз на два роки до дня народження Бориса Григоровича Возницького. У 2013 році до цієї дати буде приурочено офіційне оголошення про заснування Премії. Призовий фонд Премії становить 25 тисяч гривень.

Церемонія нагородження лауреата відбудеться у Мистецькому Арсеналі під час проведення Всеукраїнського міжмузейного проекту “Велике і Величне”.

ДОВІДКА 

Проект “Велике і Величне” стане ключовою мистецькою подією офіційної програми відзначення 1025-ліття Хрещення Київської Русі та масштабно презентує історію українського мистецтва від найдавніших часів і донині. Шедеври з колекцій 60 музеїв, зібрані в одному часі і просторі, потужною енергетикою культурної пам’яті нашого народу ствердять відчуття причетності до величного спадку української культури. Проект “Велике і Величне” стане важливим кроком у напрямку консолідації професійної музейної спільноти, поворотним моментом для актуалізації та популяризації музейних колекцій, матиме стратегічне значення для реформування музейної галузі України, підкреслюючи високий статус та вагомість Музею для збереження культурної пам’яті нації та розвитку суспільства в цілому.

Порядок подання документів на здобуття Премії – на сайті Мистецького Арсеналу з 15 квітня 2013 року.

Джерело: artarsenal.in.ua